Kolon Kanseri Tedavisi
Kolon Kanserinde Alternatif Tedavi Yöntemleri Gerçekten Yararlı mıdır?

Kolon Kanserinde Alternatif Tedavi Yöntemleri Gerçekten Yararlı mıdır?

Her yıl binlerce insan tedavi etkinliği bilinmeyen ve bilimsel yararı kesinlik kazanmamış çok sayıda ilaç benzeri tedavilerden yararlanır. Bunlara alternatif tedavi yöntemleri denir. Bu yöntemlerin bilimsel açıdan yararlılıkları ispat edilmediği için tıp fakültelerinde ve doktor eğitiminde yer almaz.

Akupunktur, masaj, bitkisel özlü ilaçlar, kriyopraktis ve diyet uygulamaları, etkinlikleri henüz ispatlanmamış olan bu tedavi yöntemlerine örnektir. Kanser hastaları, çevrelerinde duydukları yetersiz bilgilendirme ile doktora danışmadan bu alternatif tedaviyi en sık kullanan bireylerdir.

Alternatif tedavide kullanılanların her ne kadar büyük bir kısmı zararsız da olsa bazılarının ciddi yan etkileri vardır. Başka bir grubu da bilimsel olarak etkinliği ispatlanmış ilaç tedavilerinin etkinliğinin kaybolmasına neden olabilir. Daha da önemlisi doğru tedaviye geçilmede zaman kayıplarına neden olur.

Alternatif Tedaviler Neden Kanser Hastalarının İlgisini Çeker?

  • Tıp alanındaki tüm gelişmelere karşın ileri evredeki bazı kanserlerin tam iyileşmesi (şifası) halen mümkün olamamaktadır. Bu nedenle hastalar bir ümit ile her duyduklarına inanır ve değişik tedavi yöntemlerini denerler.
  • Alternatif tedavilerden çok fazla ekonomik gelir elde edildiği için bunlar üreticileri tarafından hastalara umut verici ve son çare tedavi yöntemleri olarak sunulur.
  • Bazı alternatif tedavi yöntemleri içinde bulunan vitamin ve besin elemanları nedeni ile, hasta için aşırı olmamak şartı ile belli bir oranda kullanılırsa yararlı olabilir.
  • Kanser hastaları, ölüm korkusu nedeni ile iyileşme (şifa) için her türlü tedaviyi denemek ister.
  • Bazı ileri kanser vakalarında doktorların hastalarına sunabilecekleri herhangi bir ilaç tedavisi kalmayınca hastalar iyileşme (şifa) amacı ile bu tip alternatif tedavi ürünlerini pazarlayan insanlara bir ümit ile sarılır.
  • Alternatif tedavi yöntemleri ile sağlığına kavuştuğu söylenen hastaların bir çoğu, zaten kanser tedavisinde kullanılan tüm ilaçları ve tedavileri kullandıkları için başarının, alternatif tedaviden değil, standart olarak kullanılan kemoterapi veya radyoterapiden meydana geldiği bilinmelidir.
  • Alternatif tedavileri kullananların takip süreleri çok kısadır ve bu nedenle tam şifa demek doğru değildir. Kanser hastalığında tam şifa demek için en az 5 yıl hastanın hastalığı nüks etmeden yaşaması gerekir. Alternatif tedavi yöntemlerinin hemen hiç birinin uzun dönem takip sonuçları da yoktur.
  • Kemoterapi ve radyoterapi bilimsel olarak ispat edilmiş tedavi şekli olduğu için bu tedavilerin yan etkileri henüz tedaviye başlamadan önce doktorlar tarafından hastalara anlatılır. Alternatif tedavide ise hiçbir yan etki rapor edilmez ve hastaya anlatılmaz.

Alternatif Tedavilerin Etkinlikleri İspatlanmamıştır!

Bir ilacın üretilmesi ve etkinlik araştırmalarının yapılması yıllar sürer. Hastaların kullanımına girmeden önce ilaçların etkinliklerinin klinik çalışmalar ile çok açık gösterilmeleri gerekir. Daha sonra kanserli hastalarda kullanılan bu ilaçların yan etkileri ve tedavide kullanılan diğer ilaçlara üstünlükleri araştırılır. Eğer ilaç tüm bu safhaları geçerse ancak Sağlık Bakanlığından kullanım ruhsatı alabilir.

Günümüzde kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinin hiç birisi yukarıda kısaca anlatılan ilaçlar için uygulanan bilimsel etkinlik araştırmalarından geçmemiştir. Bu nedenle alternatif tedavilerin bilimsel çalışmalar ile gösterilmiş bir etkinliği yoktur.

Tüm bu yukarıda anlatılanlardan dolayı sevdiklerinize bilimsel etkinliği bilinmeyen bir tedaviyi önermeden önce çok iyi düşünün ve bilimsel tedaviye geçilmesi için zaman kaybına meydan vermeden mutlaka doktorunuza danışın.

Kolon Kanserinde Alternatif Tedavi Yöntemleri Gerçekten Yararlı mıdır?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Kalın Bağırsak Kanseri

Kalın Bağırsak Kanseri

Kolon Kanseri Neden Bazı Kanserler İleri Evrededir?

Kolon Kanseri Neden Bazı Kanserler İleri Evrededir?

Makat hastalıkları hakkında bilinmesi gereken 5 husus

Makat hastalıkları hakkında bilinmesi gereken 5 husus

Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası Takip Nasıl Olmalıdır?

Kolon Kanseri Ameliyatı Sonrası Takip Nasıl Olmalıdır?

Rektum Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri)

Rektum Kanseri (Kalın Bağırsak Kanseri)

Doktora Sor
Instagramda Takip Et