Kolon Kanseri Tedavisi
Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID)

Pelvik Enfeksiyonlar (Rahim ve Yumurtalık İltihapları)

Pelvik enfeksiyon, kadınlarda görülen rahim ve yumurtalık enfeksiyonudur. Bu hastalık bakteri, parazit veya virüsler tarafından oluşturulan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonların büyük kısmı cinsel ilişkide bulaşan bakterilerle gelişir. Buna ek olarak doğum, kürtaj ve ameliyat gibi yapılan işlemlere bağlı olarak ta gelişebilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) olarak da bilinen bu hastalık sinsi seyreder ve hastanın yaşam kalitesini etkileyebilir. Tekrarlayan enfeksiyonlar kısırlık (infertilite) nedeni olabilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Belirtileri (PID Belirtileri)

Karın alt bölgelerinde ağrı ve hassasiyet hastalarda en sık görülen yakınmadır. Buna ek olarak hastalarda kasık ve bel ağrısı da görülür. Ağrı süreklilik göstermektedir. Bazı hastalarda pelvik enfeksiyon belirti vermeden sessizce de seyredebilir.

Pelvik enfeksiyonlar pek çok hastalıkla benzer şikayetler oluşturduğu için ayırıcı tanı çok önemlidir. Örneğin apandisit hastalığı sıklıkla pelvik inflamatuar hastalıkla (PID) karışabilir. Hatalı şekilde PID tanısı konmuş bir apandisit vakası hayati tehlikeler doğurabilir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Tanısı (PID Tanısı)

Hastalığın tanısı için hastanın şikayetlerinin dinlenmesi önemlidir. Tanı her zaman çok kolay olmamaktadır. Dikkatli bir fiziki muayene şarttır. Pek çok hastalık benzer şikayetlere neden olduğundan ayırıcı tanı çok önemlidir. Karın içinde ağrı oluşturan, örneğin apandisit, idrar yolları hastalıkları gibi birçok hastalık ile karışabilir.

Pelvik Muayene

Pelvik Muayene

Hastanın muayenesine ek olarak birçok tetkik gerekebilir. Pelvik muayeneye destek olması amacıyla enfeksiyon varlığını teyit etmek için hazneden - servikal sürüntü örnekleri alınır ve mikroskobik incelemeye yapılır. Bazı kan tetkikleri tanı için yardımcı olabilir.

Bunlara ek olarak ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi gibi radyolojik tetkiklerden tanı için yararlanılabilinir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Tedavisi (PID Tedavisi)

Hastanın durumuna ve hastalığın şiddetine göre tedavi planlaması yapılır. Hafif olgularda ayaktan tedavi verilebilir. Hastalık etkenine göre ilaç tedavisi yeterli olabilir. Hastalığın cinsel yoldan bulaştığı düşünülüyorsa mutlaka hastanın eşi - partneri de tedavi edilmelidir.

Pelvik İnflamatuar Hastalık Tedavisi

Pelvik İnflamatuar Hastalık Tedavisi

Hastanın genel durumunu bozan şiddetli vakalarda ise hastaneye yatarak tedavi gerekir. Bazen ilaç tedavisine cevap vermeyen vakalarda ameliyat - cerrahi tedavi düşünülebilir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (CYBH)

Ülkemizde Rektum Kanserinin Önemi

Ülkemizde Rektum Kanserinin Önemi

Kolon Kanserinde Peritoneal Karsinomatozis ve Hipek Tedavisi

Kolon Kanserinde Peritoneal Karsinomatozis ve Hipek Tedavisi

Kabızlık (Konstipasyon)

Kabızlık (Konstipasyon)

Dışkılama Nasıl Olur?

Dışkılama Nasıl Olur?

Doktora Sor
Instagramda Takip Et