Kolon Kanseri Tedavisi
Bağırsak Düğümlenmesi (Volvulus)

Bağırsak Düğümlenmesi (Volvulus)

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir? (Volvulus Nedir?)

Bağırsağın çoğu zaman kendi etrafında ve bir başka bağırsak (barsak) bölümü (segmenti) etrafında dönerek kendi kendine düğümlenmesi olayına bağırsak düğümlenmesi (volvulus) adı verilir. Bu dönme sonucu bağırsağın dönme bölgesindeki kan akımı - beslenmesi bozulabilir. Bu durum bağırsakta kangrene (bağırsak çürümesi) kadar gidebilen ciddi durumlara neden olabilir.

Barsak yerine Türk Dil Kurumu kılavuzunda doğru kelimenin "Bağırsak" olarak kullanılması gerektiğini biliyor muydunuz?

Bağırsak dönmesi (volvulus) hızlı ilerleyen bir durumdur. Erken tanı ile yapılan tedavi hastalığın ilerlemesini engeller.

Bağırsak dönmesi (volvulus) bağırsağın her bölümünde görülebilir ancak en sık kalın bağırsağın son bölümü (sigmoid kolon) ile ince bağırsağı tutar.

Bağırsak Düğümlenmesi - Volvulus

Bağırsak Düğümlenmesi

Bağırsak Düğümlenmesinin Nedenleri

Bağırsak dönmesinin en yaygın nedeni bağırsak hareketlerinin artmasıdır. Öteki hastalık nedenleri arasında genellikle kalın bağırsaktaki bir tümör, meydana gelmiş bir iltihaplanma veya yapılmış olan bir ameliyat sonucu meydana gelen iltihaplar sayılabilir. Bazı hallerde de hastalığın, anormal derecede uzun olan bir karın zarından ileri gelmekte olduğu da görülmüştür.

Bağırsak Düğümlenmesinin Belirtileri

Bağırsak tıkanıklığına bağlı bulgular ön plandadır.

 • Gaz çıkaramama
 • Karında şişkinlik
 • Dışkılayamama
 • Aşırı kusma
 • Karında ağrı ve hassasiyet
 • Hızlı kalp atışı
 • Hızlı nefes alıp - verme
 • Kanlı dışkılama

Bağırsak Düğümlenmesi Teşhisi

Bağırsak dönmesi sonucu oluşan şişlik, fiziksel muayene sırasında saptanmasını sağlar. Buna ek olarak teşhisin konması için bazı radyolojik testlerinde yapılması gerekebilir. Yapılan bu testler sayesinde bağırsağın durumu değerlendirilir.

Direkt Karın Grafisi

Karın bölgesinin değerlendirilmesi için çekilen filmdir.

Renkli İlaçlı Bağırsak Filmi

Ağızdan alınan baryum (mide ve kolon grafileri için kullanılan kimyasal madde) sayesinde çekilen filmde ince ve kalın bağırsaktaki anormallikler, tıkanıklıklar ve diğer problemler görülebilmektedir.

Konstrastlı Bağırsak Filmi

Lavman olarak rektumdan verilen baryum (mide ve kolon grafileri için kullanılan kimyasal madde) sayesinde çekilen bağırsak filminde bağırsaktaki anormallikler, tıkanıklıklar ve diğer problemler daha iyi görünmektedir.

Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı karın tomografisi ile etkilenen bağırsak bölümü görülebildiği gibi bağırsak düğümlenmesinin - tıkanmasının şiddeti de belirlenebilir. Tomografi bağırsak beslenmesi hakkında bilgi verebileceği gibi bağırsağın delinip delinmediği hakkında da bilgi verebilir.

Bağırsak Düğümlenmesi - Bilgisayarlı Tomografi

Bilgisayarlı Tomografi

Kolonoskopi

Kalın bağırsağın içini kaplayan örtü tabakasının direkt göz ile incelenmesini sağlayan bir tekiktir. Özel bir cihaz ile makattan girilerek kalın bağırsak içinde tıkanıklığa neden olan hastalığın kesin tanısı konulabilir.

Bağırsak Düğümlenmesi - Kolonoskopi

Kolonoskopi

Bağırsak Düğümlenmesi Tedavisi

Bağırsak düğümlenmesi (volvulus) sağlığı ciddi tehdit eden bir durumdur. Düğümlenen bağırsak dokusunda kan akımı bozulabilir. Bağırsak beslenmesi bozulması, bağırsak dokusunun ölmesine (kangren), bağırsağın delinmesine (yırtılmasına) ve bağırsak içindeki maddelerin karın boşluğuna yayılmasına neden olabilir. Bu durum ciddi bir karın zarı iltihaplanması (peritonit) ile sonuçlanabilir.

Bağırsak düğümlenmesi (volvulus) teşhisi konan hastaların en kısa sürede ameliyat edilmesi gerekmektedir. Bağırsak dönmesinin nasıl bir süreç sonucu geliştiği ancak yapılan ameliyat (cerrahi operasyon) sırasında saptanır. Sorun bağırsağın geniş bir alanındaysa bağırsağın bir kısmını çıkartmak gerekebilir. Ameliyat sonrasında sindirimin devam etmesi için gerekirse hastaya geçici ya da kalıcı kolostomi açılabilir. (bağırsağın dışarıya - karın cildine ağızlaştırılması - torbaya bağlanması)

Bağırsak Düğümlenmesi Hakkında Hatırlanması Gerekenler

 • Bağırsağın çoğu zaman kendi etrafında ve/veya bir başka bağırsak bölümü etrafında dönmesine volvulus (bağırsak düğümlenmesi) denir.
 • Bağırsağın dönmesine bağlı olarak bu bölgede kan akımı - bağırsağın beslenmesi bozulabilir. Bu da kangren - bağırsak ölmesine - delinmesine neden olabilir.
 • Bağırsak dönmesi birçok nedenle gelişebilir. Eski ameliyatlara bağlı yapışıklılar, bağırsağın uzun olması, bağırsak tümörleri, dışarıdan bası yapan nedenler, devamlı kabızlık, nörolojik hastalıklar vb sayılabilir.
 • Barsak tıkanıklığına bağlı bulgular ön plandadır.
 • Bağırsak dönmesi sonucu karında şişlik gerginlik ve ağrı gelişir.
 • Bağırsak düğümlenmesi (volvulus) sağlığı ciddi tehdit eden bir durumdur. Hastaların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Makat Derisi Katlantısı (Deri Katlanması - Mariscs)

Makat Derisi Katlantısı (Deri Katlanması - Mariscs)

Rektum Kanserinin Evrelemesi

Rektum Kanserinin Evrelemesi

Peritoneal Karsinomatozis ve HIPEK Tedavisi

Peritoneal Karsinomatozis ve HIPEK Tedavisi

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler

Düzensiz bağırsak hareketleri, bir sorun işareti olabilir!

Düzensiz bağırsak hareketleri, bir sorun işareti olabilir!

Doktora Sor
Instagramda Takip Et