Kolon Kanseri Tedavisi
Makat Derisi Katlantısı (Deri Katlanması - Mariscs)

Makat Derisi Katlantısı (Deri Katlanması - Mariscs)

Makat Kenarında Ele Gelen Şişlik - Deri Katlanması Nedir?

Makat kenarında, ele gelen deri katlantıları görülebilir. Bir veya daha fazla ağrısız cilt katlantısı şeklinde oluşabilir. Genelde bir rahatsızlık vermezler. Dışkılama sonrası temizlik sırasında (anal hijyen) bireyleri rahatsız edebilir. Bazı hastalar makat bölgesinde böyle bir şişlikten psikolojik olarak rahatsız olabilir. Bazı hastalarda makatta yanma veya akıntı şikayetlere eşlik edebilir.

Deri Katlantısı (Mariscs)

Makat

Bir çok hasta genellikle şikayetlerinin dış basura (hemoroide) bağlı olduğunu düşünür. Bu durum genellikle hemoroid ve anal fissürün teşhisi sırasında ortaya çıkar. Fakat makat çevresindeki rahatsızlıkların belirtileri birbirine çok benzerlik göstermektedir. Doğru tanı ve tedavi için doktorun muayenesi çok önemlidir.

Deri Katlanması - Hemoroid Benzerlikler

Anal Kanal ve Hemoroidal Damarlar

Bu bölgenin hassasiyeti nedeniyle sıklıkla şikayetlerini saklayan hastalar, başkalarının kullandığı ilaçlar veya doktorun bilgisi dışında eczanelerden temin edilen ilaçlar ile şikayetlerini giderme çabası içine girerler. Sık karşılaşılan bu durum gereksiz zaman kaybına ve altta yatan önemli hastalıkların geç teşhis edilmesine sebep olmaktadır. Yukarıdaki şikayetleri olan hastaların “kulaktan dolma” tedavi yöntemlerini denemeleri, “nasıl olsa geçer” düşüncesiyle rahatsızlıklarını önemsememeleri, hastalıkların ilerlemesine ve tedavisi daha zor bir aşamaya ulaşmasına neden olacaktır.

Deri Katlanmasının (Mariscs) Nedenleri - Oluşum Sebepleri

  • Önceden geçirilmiş makat hastalıklarına bağlı geride kalan deri katlantıları olabilir
  • Ciltte meydana gelen elastikiyet kaybı
  • Kabızlık - ishal sonucu derinin tahriş olması
  • Tuvalette uzun süre oturma
  • Gebelik
  • Gaz çıkaramama

Deri Katlantısı Belirtileri

Genellikle bu oluşumlar hastaya rahatsızlık vermemektedir. Ancak makat (anal) bölge temizliği açısından bakıldığında inflamasyona (yangıya) neden olabilmektedirler. Bu durumda makat (anal) bölgesinde kaşıntı ve yanma görülebilmektedir.

Deri Katlanmasının (Mariscs) Tedavisi

İlk kural anal hijyen konusunda dikkatli olunması ve anal temizliğin su ile yapılmasıdır. İnflamasyona neden olan durumlarda ilaç ve merhemler kullanılabilmektedir. Hastanın şikayeti yoksa herhangi birşey yapmaya gerek yoktur. Daha ciddi sıkıntı yaratan durumlarda ise lokal anestezi altında bu katlantılar temizlenebilmektedir.

Deri Katlanması (Mariscs) Tedavisi

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Bel Soğukluğu (Gonore)

Bel Soğukluğu (Gonore)

İnce Bağırsak Kanseri

İnce Bağırsak Kanseri

Hemoroid (Basur) Hastalığı Hangi Hastalıklar İle Karışır? Ayırıcı Tanının Önemi Nedir?

Hemoroid (Basur) Hastalığı Hangi Hastalıklar İle Karışır? Ayırıcı Tanının Önemi Nedir?

Kolon Kanseriyle Savaşta Neler Yapmalıyım?

Kolon Kanseriyle Savaşta Neler Yapmalıyım?

Anal Fistül (Makat Fistülü)

Anal Fistül (Makat Fistülü)

Doktora Sor
Instagramda Takip Et