Kolon Kanseri Tedavisi
Rektal Prolapsus (Makat sarkması - Kalın Bağırsak Sarkması)

Rektal Prolapsus (Makat sarkması - Kalın Bağırsak Sarkması)

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) Nedir?

Kalın bağırsak sarkması (rektal prolapsus - makat sarkması), kalın bağırsağın son kısmının (rektumun) makattan (anüsten) dışa doğru çıkmasına, dışarıya sarkmasına denir. Hastalığın erken döneminde, dışkılama alışkanlığında değişiklik ve makattan (anüsten) akıntı gelmesi hastayı rahatsız eder. Daha ileri safhalarda ise bağırsak makattan dışa doğru çıkar. Bağırsağın makattan dışarı sarkması ve dışkılama sırasında makattan dışarı çıkıp içeri girmesi hastalarda makatı kontrol eden kaslarda (anal sfinkter kaslarında) hasara neden olur. Bu kaslarda meydana gelen bu zayıflık nedeni ile hasta dışkısını tutmakta da zorlanabilir. Bu nedenle hastaların bazılarında dışkılarını kontrol etmede sorunlar olur (büyük abdest tutamama) ve makattan akıntı şikayetleri eşlik eder. Dışkı kaçırma - fekal inkontinas denilen bu durum hastaları çok rahatsız eder. Hastalık kadın ve erkeklerde görülmesine karşın, kadınlarda biraz daha sık rastlanır.

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması)

Kalın Bağırsak Sarkması (Rektal Prolapsus)

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) Neden Olur?

Kalın bağırsak sarkmasının (makat sarkmasının - rektal prolapsusun) çeşitli nedenleri vardır. Uzun sürelerden beri devam eden dışkılama sırasında aşırı ıkınma alışkanlığının olması veya doğum sırasındaki zorlu ıkınmaların, geç dönemdeki etkisi olarak gözlenebilir. Bazı nadir olgularda genetik (kalıtsal - ırsi ) yatkınlık saptanmıştır.

Aslında bu olay çoğu hastada yaşlanmaya bağlı olarak gelişen bir dizi olayın bir parçasıdır. Yaşlanma ile rektumu pelvis (leğen kemiği) içinde tutan bağlar zayıflamakta ve anal sfinkter kası (makatımızın kontrolünü sağlayan kas) gevşemektedir. Her iki olay yaşlanma ile hastalığın ortaya çıkmasını arttırabilir. Bazı olgularda ise spinalkord (omurilik) kesileri veya hastalıkları gibi nörolojik problemler, kalın bağırsak sarkmasına (prolapsusa) zemin hazırlayabilmektedir. Fakat çoğu hastada tek bir neden yerine bir çok etken söz konusudur.

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) Hemoroid ile Aynı mıdır?

Bazı bulgular hemoroidle (basur - mayasıl) benzerlik göstermektedir. Kanama ve makatta ele kitle gelmesi (sarkan bağırsak dokusunun dışarı çıkması sonucu) gibi belirtiler birbirine benzese de rektal prolapsusta kalın bağırsağın makattan dışarı ve içeri doğru hareketi ve sarkması söz konusudur. Hemoroidler (basür) ise anal bölgeye (makata) yakın damar keseciklerinin genişlemesi sonucu oluşur.

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) ve Hemoroid Aynı mıdır?

Hemoroid

Rektal Prolapsus (Makat sarkması- Kalın Bağırsak Sarkması) Tanısı

Doktor, doğru bir anamnez (hastadan hastalığı hakkında bilgi alınması) ve tam bir anorektal (makat bölgesi) muayene ile tanıyı koyabilir. Kalın bağırsak sarkmasını (rektal prolapsusu) belirlemek için hastaya ıkınması söylenebilir. Bazen rektal prolapsus (kalın bağırsak sarkması), içeride ve saklı şekildedir. Böyle durumlarda videodefekografi (dışkılama sırasında çekilen özel bir röntgen filmi) yararlı olabilir. Bu yöntemle, hasta bağırsak hareketleri yaptığı sırada grafiler çekilir. Bunun sonucunda hastanın nasıl tedavi edileceği planlanabilir ve ameliyat tipine karar verilebilir.

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) ve Defekografi

Defekografi Görüntüsü

Bir diğer testte anorektal manometridir. Bu testle anüs (makat) etrafındaki kasların fonksiyonları ve anüs ile rektum arasındaki koordinasyon incelenebilir.

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) Tanısı için Anorektal Manometri

Anorektal Manometri

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) Tedavisi

Her ne kadar kabızlık ve devamlı ıkınma kalın bağırsak sarkmasına (rektal prolapsusa) neden olsa da bu sorunların giderilmesi, sarkan bağırsağı eski durumuna geri getiremez. Bu nedenle sarkan bağırsağın eski durumuna getirilmesi için ameliyat gereklidir.

Bu durumda kalın bağırsak sarkmasını (rektal prolapsusu) tedavi etmek için yapılacak ameliyat iki yolla yapılabilir. Bazı hastalarda karından bağırsak sarkması düzeltilebilirken bazılarında makat bölgesinden ameliyat yapmak gerekebilir. Kalın bağırsak sarkması (rektal prolapsus) tedavisi, birçok faktöre göre değişir. Bunlar hastanın yaşı, fiziksel durumu, prolapsusun derecesi ve test sonuçlarına bağlıdır. Doktorunuz, tüm bunları değerlendirerek, hangi yöntemin uygun olduğunu ve hangi yöntemin en iyi sonuç vereceği hakkında yardımcı olacaktır.

Kalın Bağırsak Sarkması (Rektal Prolapsus) Tedavisi

Rektal Prolapsus (Kalın Bağırsak Sarkması) Tedavisi Ne Kadar Başarılıdır?

Kalın bağırsak sarkması (rektal prolapsus) tedavisindeki başarı, hastanın ameliyattan önceki anal sfinkter kasının (makatı kontrol eden kasın) durumuna, prolapsusun (bağırsak sarkmasının) derecesine, hastanın genel durumuna ve kullanılan cerrahi yöntemler gibi birçok faktöre bağlıdır.

Anal sfinkter kası (makatı kontrol eden kas), prolapsus (bağırsak sarkması) veya başka bir nedene bağlı zayıflamışsa çoğu olgularda rektal prolapsus düzeltildikten sonra yeniden eski kuvvetine - gerginliğine kavuşur. Ameliyattan (cerrahiden) sonra kronik kabızlıktan ve ıkınmalardan kaçınılmalıdır. Hastaların büyük bir kısmında semptomlarda (hastalığın belirtilerinde) tamamen gerileme veya belirgin düzelme, uygun prosedürler uygulandıktan sonra sağlanabilmektedir.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir

Robotik Cerrahi

Robotik Cerrahi

Bağırsak hastalıkları, sırt ağrısına neden olur mu?

Bağırsak hastalıkları, sırt ağrısına neden olur mu?

Bilgisayarlı Tomografi (CT/BT)

Bilgisayarlı Tomografi (CT/BT)

Makat Derisi Katlantısı (Deri Katlanması - Mariscs)

Makat Derisi Katlantısı (Deri Katlanması - Mariscs)

Dışkı Kaçırma (Bağırsak İnkontinansı)

Dışkı Kaçırma (Bağırsak İnkontinansı)

Doktora Sor
Instagramda Takip Et